10 rzeczy, których warto nauczyć się w 2014 roku.

14.1.14

Początek roku, to idealny czas na zrobienie porządku w swoim życiu. Większość z nas spisała już w głowie/na kartce/smartfonie listę swoich noworocznych postanowień i rzeczy, które zamierza osiągnąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zerwanie z nałogiem, zrzucenie zbędnych kilogramów, oszczędzanie czy też znalezienie nowego partnera są jednymi z najpopularniejszych postanowień. A czy wśród nich znalazło się miejsce na naukę?

Na poszerzanie wiedzy nigdy nie jest za późno. To stwierdzenie może wydać się dla niektórych banalne, ale moim zdaniem jest jak najbardziej prawdziwe. W dzisiejszych czasach wiedza jest podstawą sukcesu zawodowego i osobistego, poszerza nasze horyzonty i odmładza. Najlepszym przykładem na to jest moja ciotka, która w wieku lat 55 poszła na swoje pierwsze studia. I wiecie co? Uczy się z większą chęcią, zdobywa lepsze oceny, a przede wszystkim imprezuje więcej niż ja mając 20 lat! Co więcej, zdobywanie wiadomości dodaje pewności siebie i daje poczucie bezpieczeństwa. Czyż wszystkie te argumenty nie przemawiają za jak najszybszym wzięciem się do pracy nad sobą?

OK, skoro mamy już chęci, czas podjąć decyzję, czego będziemy się uczyć. Poniżej przedstawiam swoje propozycje tematów/dziedzin z których wiedzę zamierzam poszerzyć w tym roku, do czego Was również gorąco zachęcam.


1. Negocjacje. 
Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak często negocjujemy. Przykładów nie trzeba szukać daleko- negocjujemy z drugą połówką miejsce, w którym spędzimy wakacje, z dziećmi porę powrotu do domu czy też czas, który spędzą przed komputerem, podział obowiązków w domu, z szefem negocjujemy naszą podwyżkę, z telemarketerem zakup towaru lub usługi, a w banku warunki kredytu na sfinansowanie naszych inwestycji, takich jak nowe mieszkanie czy samochód. By osiągnąć to, co chcemy i być skutecznym w naszych działaniach, warto posiąść przynajmniej podstawową wiedzę z tej dziedziny.

2. Fotografia i podstawowa obróbka zdjęć.
Większość z nas posiada aparat fotograficzny i korzysta z niego na co dzień. By nasze fotografie dorównywały tym, które widnieją w magazynach i stały się przedmiotem zazdrości innych blogerów, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z podstawami warsztatu fotografa jak i nauczyć się obsługiwać ogólnie dostępne w sieci programy do obróbki zdjęć.

3. Jak dobrze wypaść na zdjęciu.
Jeśli tak samo rzadko jak ja znajdujesz się po drugiej stronie obiektywu i marzysz o tym, by te pojedyncze zdjęcia, które ktoś w końcu zrobi Tobie wypadły świetnie, nauka sztuki pozowania pomoże Ci uniknąć foto-wpadek.

4. Badanie piersi.
Jak ważne dla każdej kobiety jest posiąść umiejętność samokontroli piersi wie większość z nas, ale czy robimy to na co dzień i jeśli tak, czy prawidłowo? 

5. Oszczędzanie i zarządzanie finansami osobistymi.
Kryzys już podobno za nami, ale z drugiej strony szykują się zmiany w systemie emerytalnym. By wieść godne życie teraz i w przyszłości, podstawowa wiedza z dziedziny finansów może pomóc nam w spełnieniu naszych marzeń i zapewnić środki na podróże po świecie, gdy osiągniemy wiek emerytalny.

6. Asertywność w relacjach zawodowych i osobistych.
Umiejętność powiedzenia "nie" osobom, które wykorzystują naszą dobroć i zaniżają naszą samoocenę powinna być uczona w szkole. Ilu z nas zgodziło się zapalić swego pierwszego papierosa pod presją rówieśników, wykonywać w pracy zadania za inną osobę lub pozostać w związku konkubenckim, kiedy nam marzyło się nasze wielkie polskie wesele? Jeśli choć na jedno z tych pytań masz odpowiedz twierdzącą, czas zakasać rękawy i nauczyć się zachowań asertywnych.

7. Aranżacja i dekorowanie wnętrz. 
Każdy z nas lubi przebywać w ładnych, funkcjonalnych pomieszczeniach i otaczać się cieszącymi oczy przedmiotami. Jednak by wszystkie te rzeczy, które na co dzień znosimy do naszego mieszkania lub domu tworzyły harmonijną całość, a przede wszystkim nie zabierały zbyt wiele cennej przestrzeni, warto pogłębić znajomość podstawowych zasad projektowania wnętrz. 

8. Organizacja domu.
Przy takim nawale obowiązków, jakie ma prawie każda współczesna rodzina, utrzymanie domu w porządku przy minimalnym wysiłku i nakładzie pracy jest sztuką, której warto się nauczyć od najlepszych. Przy dwójce dzieci, psie i blogu ;), dla mnie poznanie tajników skutecznego zarządzania gospodarstwem domowym jest priorytetem w tym roku. 

9. Ulepszanie bloga.
Hehe, ten punkt ostatnio jest dla mnie najbardziej aktualny. Być może niektórzy z Was zauważyli zmiany, które co chwila zachodzą na moim blogu np. nagłówek, szablon, czcionki. By móc zrealizować moje wizje na temat bloga, coraz więcej dowiaduję się o podstawach języka HTML, CSS i grafiki. Po co wydawać pieniądze na pomoc specjalistów, kiedy większość rzeczy możemy zrobić samodzielnie?

10. Rozpieszczanie siebie.
To jest najtrudniejszy ze wszystkich punkt. Zadbanie o swoje dobre samopoczucie i robienie drobnych przyjemności tylko dla nas samych jest nie lada sztuką przy obecnie szybkim trybie naszego życia. Najczęściej na naszej liście osób i rzeczy, o które musimy zadbać, na pierwszych miejscach figurują nasze dzieci, małżonkowie, inni członkowie rodziny, zwierzęta... A gdzie znajdujemy się my sami? Na końcu? Dobra mama/żona/kobieta to szczęśliwa i zadowolona mama/żona/kobieta. Pokochaj siebie - tego można się nauczyć.

A czego Wy chcielibyście się nauczyć w tym roku?

Koniecznie przeczytaj

0 komentarze

Facebook

Napisz do mnie!

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *