Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – jak urządzić

Marcelina
mały pokój dla rodzeństwa w domu

Zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci, tak żeby był wygodny i funkcjonalny? Kluczem jest odpowiednia organizacja przestrzeni, od doboru i ustawienia mebli po wizualny podział wnętrza.

Mały pokój dziecięcy dla dwójki – jakie meble?

Choć mały pokój dla rodzeństwa w bloku wydaje się być gwarancją ciągłych kłótni między dziećmi, wcale nie musi tak być. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić dzieciom oprócz przestrzeni wspólnej, zawierającej regały i szafki do przechowywania zabawek i odzieży, także przestrzeń prywatną. Kiedy urządzamy mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Starsze z dzieci zajmuje górne łóżko, a młodsze dolne, jednocześnie każde z nich ma możliwość odizolowania się z książką czy blokiem rysunkowym na swoim “piętrze”.

Jeśli powierzchnia pokoju na to pozwala, możemy też zdecydować się na dwa łóżka, najlepiej takie, by dało się zagospodarować przestrzeń pod nimi – dostępne są zarówno modele już z gotowymi szufladami oraz takie, do których możemy dobrać wsuwane pod spód kosze lub pojemniki. Urządzając mały pokój dla dwóch dziewczynek, możemy wyposażyć łóżka w baldachimy. Dziewczynki nie tylko będą zachwycone, że śpią jak księżniczki, ale też zapewni im to większą prywatność. Dodatkową przestrzeń stworzymy również, decydując się na dwa łóżka na antresoli. Dzieci nie będą się kłócić, kto ma spać “na górze”, jak może się zdarzyć w wypadku łóżka piętrowego, a pod łóżkiem na antresoli spokojnie zmieści się biurko i szafki do przechowywania wszystkich ulubionych przedmiotów naszych pociech.

Mały pokój dla 2 dzieci w wieku szkolnym i nastolatków – wyzwanie?

Kiedy nasze dzieci zaczynają chodzić do szkoły, potrzebują jeszcze odpowiedniego miejsca do nauki. Dzielony z siostrą czy bratem stolik do rysowania nie spełnia odpowiednich kryteriów, potrzebne są dwa osobne biurka, najlepiej połączone z szafkami przeznaczonymi na wszystkie przybory i pomoce naukowe. W pokoju szczególnie wąskim, w którym biurka nie mogą stać tyłem do siebie, możemy rozważyć oddzielenie ich od siebie zasłoną lub tablicą korkową albo postawienie narożnych stolików w dwóch przeciwległych kątach.

Zobacz też:  Kapcie dziecięce — jakie okażą się korzystnym wyborem?

Nawet najbardziej zgodne rodzeństwo nie uniknie większej częstotliwości konfliktów w wieku nastoletnim, co wiążę się między innymi z potrzebą ekspresji świeżo odkrytej indywidualności naszych dorastających pociech. Dlatego im dzieci będą starsze, tym większą dajemy im dowolność doboru dodatków, koloru ścian czy pościeli, oczywiście przy zachowaniu pewnych ogólnych reguł. Każdy może dowolnie zorganizować przestrzeń na swoim biurku i wybrać tekstylia po swojej stronie pokoju. Zważywszy na to, że nastolatkowie na pewno będą chcieli gościć u siebie znajomych, łóżka możemy zastąpić rozkładanymi na noc dwuosobowymi sofami, co pozwoli na zagospodarowanie większej ilości miejsca na dzienne aktywności. Jeśli urządzamy pokój dla dwóch chłopców w bloku, możemy nawet zastanowić się nad stelażem do łóżka ukrywanym w szafie lub tak zwanym półkotapczanem, który jest złożony ze składanego łóżka i regału, na którym dziecko może przechowywać na przykład pościel i ubrania.

Mały pokój dla rodzeństwa – podział przestrzeni

Kwestia podziału jest szczególnie istotna, kiedy urządzamy pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, które przecież więcej czasu będzie chciało spędzać osobno, albo pokój dla chłopca i dziewczynki w bloku. Dobrym rozwiązaniem może być składany parawan, który dzieci same będą mogły rozstawić albo złożyć kiedy uznają to za konieczne, albo wręcz ścianka zrobiona z regału oddzielająca przeznaczone do nauki biurka. Trudniej będzie, jeśli mamy do dyspozycji tylko wąski pokój dla rodzeństwa, ale w takim wypadku podział możemy zaznaczyć zróżnicowaną kolorystyką, malując przeciwległe ściany na dwa wybrane przez dzieci, kontrastujące kolory. Do nich dobieramy też meble czy kolor pościeli.

Po więcej informacji warto sprawdzić serwis: https://magazynremont.pl/

Zobacz także:
Zobacz też:  Jak uspokoić niemowlę? Co może oznaczać płacz niemowlaka?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też